BMW EfficientDynamics Hospodárná jízda

HOSPODÁRNÁ JÍZDA.

Nižší spotřeba a prodloužený dojezd díky BMW EfficientDynamics.

Během posledních několika let BMW EfficientDynamics představilo velké množství technických řešení, jejichž cílem bylo snížení spotřeby. Nicméně, největší vliv máte na spotřebu vliv Vy jako uživatel vozidla. Hospodárným stylem jízdy můžete dle trasy a dopravní situace ušetřit až 25 % paliva. Toto pravidlo neplatí pouze pro vznětové a zážehové modely, ale i pro vozidla s elektrickým, hybridním nebo vodíkovým pohonem. V případě elektromobilu nebo plug-in hybridního modelu můžete tímto způsobem zvýšit elektrický dojezd až o 30 %.
Ve vozech BMW vybavených asistentem BMW Intelligent Personal Assistant* se nyní svého BMW můžete dokonce zeptat na otázky týkající se hospodárné jízdy. Například na otázkou: „Jak vysoká je moje aktuální spotřeba?“ Vám asistent poskytne tipy, jak ušetřit palivo, a na přání aktivuje funkce zvyšující hospodárnost.


*Součást operačního systému 7 a volitelné výbavy BMW Live Cockpit Professional

Více informací
HOSPODÁRNÁ JÍZDA. Nižší spotřeba a prodloužený dojezd díky BMW EfficientDynamics.

  5 ZÁSAD PRO NIŽŠÍ SPOTŘEBU.

  • 01 Nezáleží na tom, zda jde o spalovací motor, plug-in hybrid nebo elektrický pohon, jízdní styl v režimu ECO PRO dokáže snížit spotřebu až o 25 %.
  • 02 Řidiči, kteří zvolí předvídavý jízdní styl, uspoří náklady a současně přijedou do cíle uvolněnější. Pomůže jim v tom režim ECO PRO.
  • 03 V případě elektrifikovaných vozů prodlouží temperování interiéru během nabíjení dojezd a zvýší komfort.
  • 04 V plug-in hybridním BMW umožní předvídavá strategie hybridního systému v případě zapnuté navigace zvýšit hospodárnost jízdy.
  • 05 Mezi nejúčinnější přístupy pro zmenšování spotřeby paliva patří snižování hmotnosti a zlepšování aerodynamiky.

  PŘED CESTOU: ZLEPŠIT HOSPODÁRNOST JÍZDY.

  Ušetřete palivo a elektřinu přípravou před cestou.

  Hospodárný přístup začíná dokonce dřív než samotná cesta. Ať už je Vaše BMW vybavené zážehovým nebo vznětovým motorem, hybridním nebo čistě elektrickým pohonem, spotřebu paliva nebo elektrické energie můžete snížit optimální přípravou. Zde najdete jednoduché tipy, které Vám pomohou zlepšit hospodárnost Vašeho BMW ještě předtím, než vyrazíte na cestu.

  Více informací

  VYNDEJTE Z VOZU NEPOTŘEBNÝ NÁKLAD A PŘÍSLUŠENSTVÍ.

  BMW EfficientDynamics Vyndejte z vozu nepotřebný náklad a příslušenství

  Jelikož hmotnost navíc zvyšuje spotřebu paliva, měli byste před začátkem cesty z vozu vyndat všechen nepotřebný náklad. A navíc, příslušenství typu střešních boxů nebo nosičů kol by se po použití mělo taktéž sundat, protože má neblahý vliv na aerodynamiku, a tudíž vede k vyšší spotřebě paliva. Realizace těchto přípravných opatření je snadnou cestou ke zlepšení hospodárnosti Vašeho BMW ještě před tím, než vyrazíte.

  SPRÁVNÝ TLAK V PNEUMATIKÁCH.

  BMW EfficientDynamics Správný tlak v pneumatikách

  Další cestou, jak se připravit na hospodárný výlet, je kontrola tlaku v pneumatikách a jeho případná korekce. Nižší tlak v pneumatikách než doporučený způsobuje rychlejší opotřebení pneumatik a zvyšuje spotřebu paliva. U částečně naloženého vozidla by pro nejnižší možnou spotřebu měly být použity ECO* hodnoty tlaku.

  *Tato funkce je aktuálně dostupná pouze v zemích Evropské unie a ve Velké Británii.

  PŘÍPRAVA TEPLOTY PŘED ODJEZDEM.

  BMW EffiicientDynamics Příprava teploty před odjezdem

  Funkce přípravy teploty před odjezdem* umožňuje nastavit uvnitř vozu s elektrickým motorem nebo hybridním pohonem příjemnou teplotu ještě před tím, než vyrazíte na cestu. Během procesu nabíjení může toto opatření výrazně prodloužit elektrický dojezd a elektrická energie v baterii zůstává zachována pro jízdu. Tímto způsobem se zlepšuje jak hospodárnost, tak i komfort.

  *Tato funkce je dostupná pouze ve vozech BMW s elektrickým nebo hybridním pohonem.

  BĚHEM CESTY: SNÍŽENÍ SPOTŘEBY.

  Snížení spotřeby paliva a energie za jízdy s inteligentními funkcemi od BMW EfficientDynamics.

  Spalovací motor, plug-in hybrid nebo elektrický vůz: ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv systém pohonu, Vaše BMW Vás během jízdy za pomoci inteligentních funkcí, jako jsou například Asistent předvídání nebo režim ECO PRO, podpoří v používání hospodárného stylu jízdy. Obecným pravidlem je, že plynulý jízdní styl s mírným zrychlováním a zpomalováním výrazně snižují spotřebu. Zejména u čistě elektrických vozů to znamená výrazné prodloužení dojezdu. Proto byste při jízdě měli přemýšlet dopředu a snažit se brzdit co nejméně nebo vůbec. A především, při jízdě po dálnici spotřebu paliva nejvíce ovlivňuje rychlost jízdy. Snížení rychlosti o pouhých 20 km/h například znamená úsporu paliva až 20 %. S BMW EfficientDynamics snadněji spojíte nízkou spotřebu paliva s klidným jízdním stylem.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Praktické tipy pro hospodárnější jízdu

  TIPY PRO HOSPODÁRNĚJŠÍ JÍZDU.

  S inteligentními technologiemi BMW a funkcemi zaměřenými na snížení spotřeby se budete po silnicích pohybovat ještě hospodárněji.

  ZÁŽEHOVÉ A VZNĚTOVÉ VOZY BMW: JAK ŠETŘIT PALIVO.

  Inovativní prvky od BMW EfficientDynamics Vám pomohou během cesty výrazně snížit spotřebu paliva.

  Od režimu ECO PRO přes Asistent předvídání a funkci jízdy setrvačností až po analýzu stylu jízdy. Vaše BMW je vybaveno celou řadou chytrých funkcí, které Vám pomohou aplikovat hospodárný jízdní styl a ušetřit palivo.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Režim ECO PRO

  Režim ECO PRO.

  Režim ECO PRO obsahuje soubor inteligentních technologií, které řidiči umožní snížit spotřebu paliva až o 25 %. Patří mezi ně téměř nepostřehnutelné snížení energetické zátěže některých komfortních funkcí, jako je například systém klimatizace nebo vyhřívání sedadel.

  V režimu ECO PRO taktéž dochází ke změně nastavení pedálu plynu a odezvy automatické převodovky. To vše podporuje klidnější jízdní styl s nižší spotřebou paliva. Nicméně, pokud je to třeba, řidiči mohou při úplném sešlápnutí plynového pedálu stále využít plný potenciál výkonu.

  Ukazatel bonusového dojezdu informuje o tom, kolik dalších kilometrů se hospodárně optimalizovanou jízdou v režimu ECO PRO podařilo ušetřit. Ukazatel kombinované spotřeby porovnává průměrnou spotřebu s aktuální hodnotou.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Asistent předvídání režimu ECO PRO

  Asistent předvídání.

  Asistent předvídání je aktivní v režimu ECO PRO a pomáhá dosáhnout mimořádně hospodárného stylu jízdy. Ve spojení s navigačním systémem Vaše BMW během cesty detekuje rychlostní limity, začátky obcí, zatáčky, kruhové objezdy, křižovatky a výjezdy z dálnic a s předstihem poskytuje doporučení, kdy začít snižovat rychlost, a tím se vyhnout zbytečnému brzdění. Tipy pro specifické situace se objevují ve formě modrého symbolu „Uvolnit pedál plynu“ na přístrojovém panelu.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Mild hybridní technologie

  48voltová mild hybridní technologie.

  48voltová mild hybridní technologie umožňuje obnovu energie v situacích, kdy vozidlo zpomaluje, a poté může ušetřenou energii při zrychlování použít pro posílení účinnosti spalovacího motoru. Výsledkem je klesající spotřeba a emise při zlepšených dynamických vlastnostech. Díky 48V mild hybridní technologii dochází taktéž ke zrychlení funkce Auto Start/Stop, která funguje komfortnějším způsobem a v širším rozsahu rychlostí. 48V mild hybridní technologie zároveň při zpomalování (brzdění a jízda setrvačností) dovoluje vypnutí motoru v rychlostech pod 15 km/h, a tím pohyb bez spotřeby paliva a produkce emisí.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Jízda setrvačností s vypnutým motorem

  Jízda setrvačností s vypnutým motorem.

  Jízda setrvačností s vypnutým motorem umožňuje pohyb vozidla bez emisí a s nulovou spotřebou paliva při maximálním využívání kinetické energie. Pokud řidič sundá nohu z pedálu plynu, systém na základě informací z okolí automaticky přepíná mezi jízdou setrvačností a rekuperací. Jízda setrvačností s vypnutým motorem je dostupná ve vozidlech se 48voltovou mild hybridní technologií. Ve vozidlech bez 48V mild hybridní technologie zůstává motor během jízdy setrvačností ve volnoběžných otáčkách. Funkce jízdy setrvačností je dostupná v širším měřítku v jízdních režimech COMFORT a ECO PRO. Ujetá vzdálenost v režimu jízdy setrvačností se zobrazuje na „počítadle jízdy setrvačností".

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Analýza stylu jízdy

  Analýza stylu jízdy.

  Funkce analýzy stylu jízdy pomáhá tím, že na základě specifických situací poskytuje tipy pro ještě hospodárnější jízdní styl a úsporu paliva. Analyzuje styl jízdy, který je následně hodnocen na základě různých kritérií. Hodnocení a související tipy jsou při jízdě v režimu ECO PRO zobrazeny na kontrolním displeji.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Ukazatel toků energií

  Ukazatel toků energií.

  Ukazatel toků energií na kontrolním displeji jasně vizualizuje technologie BMW EfficientDynamics, mezi něž patří jízda setrvačností, rekuperace a inteligentní automatická funkce Start/Stop.

  Více informací

  PLUG-IN HYBRIDNÍ MODELY BMW. BMW EFFICIENT DYNAMICS POMÁHÁ JEZDIT HOSPODÁRNĚJI.

  Vaše plug-in hybridní BMW Vám pomáhá jezdit hospodárně.

  I při jízdě s plug-in hybridními vozy BMW máte přístup k dobře známým funkcím ECO PRO. Jsou doplněny o funkce specifické pro tento typ vozů, které ovlivňují především pokrokový hybridní pohon nebo systém adaptivní rekuperace.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Režim HYBRID ECO PRO

  Režim HYBRID ECO PRO.

  Režim HYBIRD ECO PRO obsahuje soubor chytrých technologií, umožňujících řidiči snížit spotřebu paliva až o 25 %. Patří mezi ně téměř nepostřehnutelné snížení energetické zátěže některých komfortních funkcí, jako je například systém klimatizace nebo vyhřívání sedadel.
  V režimu ECO PRO taktéž dochází ke změně nastavení pedálu plynu a odezvy automatické převodovky. To vše podporuje klidnější jízdní styl s nižší spotřebou paliva.
  Integrované počítadlo eDRIVE vás navíc informuje o tom, kolik kilometrů jste ujeli bez použití spalovacího motoru, a tudíž zcela bez lokálních emisí.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Předvídavý hybridní pohon

  Předvídavý hybridní pohon.

  Předvídavý hybridní pohon efektivním způsobem rozděluje dostupnou elektrickou energii, takže při jízdě do cíle podle navigačního systému je možné směřovat jízdu na elektrický pohon do obydlených oblastí nebo do blízkosti cíle. Pokud je vysokonapěťová baterie dostatečně nabitá, pro čistě elektrickou jízdu budou vybrány i další úseky trasy. Pro maximálně efektivní využívání potenciálu elektrického pohonu systém například počítá také s delšími úseky klesání na trase, na nichž dobije energii. Pro maximálně efektivní využívání potenciálu elektrického pohonu systém například počítá také s delšími úseky klesání na trase, na nichž dobije energii. Pro zlepšení hospodárnosti a maximalizaci elektrické jízdy v zastavěných oblastech dochází k automatickému vypínání a zapínání spalovacího motoru v závislosti na konkrétním úseku trasy.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics Adaptivní rekuperace

  Adaptivní rekuperace.

  Nejnovější vozy BMW s hybridním pohonem (například BMW X5 xDrive45e) jsou vybavené systémem adaptivní rekuperace. Pomáhá lépe využít hospodárný jízdní styl s lehkou nohou a v režimu HYBRID ECO PRO je dalším krokem k efektivní mobilitě zítřka. S pomocí inteligentního systému ovládání se přizpůsobuje specifickým situacím a když řidič sundá nohu z pedálu plynu, vozidlo se samo rozhodne, zdali je lepší jízda setrvačností nebo rekuperace energie. Systém zvyšuje intenzitu zpomalování přesně podle aktuální dopravní situace, v potaz bere například vůz jedoucí vpředu, značky upravující rychlost, kruhové objezdy, odbočky nebo zastavěné oblasti. Výsledkem je, že není nutné tolik používat brzdový pedál, zvyšuje se jízdní komfort, a to vše při dalším zlepšení hospodárnosti.

  Více informací
  BMW EfficientDynamics žena před BMW iX3

  ELEKTRICKÉ VOZY BMW: ŠETŘETE NA CESTÁCH ELEKTŘINU A PRODLUŽTE SI DOJEZD.

  Elektrické vozy BMW při jízdě nabízejí celou řadu možností, jak snížit spotřebu paliva, a tím pádem prodloužit dojezd. Důležitou roli v tom hraje jízdní režim ECO PRO orientovaný na úspornější jízdu s nižší spotřebou. Režim ECO PRO, jako důležitá součást přístupu BMW EfficientDynamics, obsahuje soubor inteligentních technologií, umožňujících řidičům osvojením hospodárného stylu jízdy spořit energii a současně prodloužit elektrický dojezd až o 30 %. Jedním z příkladů těchto funkcí zlepšujících hospodárnost je Asistent předvídání. Ve spojení s navigačním systémem během cesty detekuje rychlostní limity, začátky obcí, zatáčky, kruhové objezdy, křižovatky a výjezdy z dálnic a s předstihem poskytuje doporučení, kdy snížit rychlost a vyhnout se tak zbytečnému brzdění. Funkce analýzy stylu jízdy Vám pomáhá tím, že na základě specifických situací poskytuje tipy pro ještě hospodárnější jízdní styl a úsporu paliva. Abyste byli během cesty ideálně informováni, ukazatel toků energií zobrazuje využití technologií BMW EfficientDynamics, jako například rekuperace. Na konci jízdy se zobrazí možnosti obsluhy nabíjení.

  • Nastavitelná a adaptivní rekuperace v BMW iX3.
  BMW EfficientDynamics Analýza údajů o jízdě na kontrolním displeji

  PO CESTĚ: ANALÝZA ÚDAJŮ O JÍZDĚ.

  Ať už u spalovacího motoru nebo hybridního pohonu, na konci každé cesty můžete zjistit, jak hospodárně jste jeli. Abyste získali přehled o hospodárnosti Vaší cesty, můžete si v cíli zobrazit hodnoty vzdáleností a spotřeby během cesty na kontrolním displeji v menu Vozidlo/Cestovní počítač/Jízdní data. Indikátorem hospodárné jízdy je u vozidel se zážehovým nebo vznětovým motorem zobrazení vzdálenosti ujeté při jízdě setrvačností a čas, kdy byl motor za pomoci funkce Auto Start/Stop vypnutý. Úseky cesty absolvované v režimu ECO PRO jsou pro odlišení v tabulce zvýrazněny modrou barvou. Mezi další prvky zobrazené v hybridních BMW patří i vzdálenost v kilometrech ujetá v čistě elektrickém režimu.

  BMW EfficientDynamics Spotřeba a emise

  SPOTŘEBA, EMISE & MĚŘICÍ METODY.

  BMW EfficientDynamics Inovativní technologie BMW EfficientDynamics

  INOVATIVNÍ TECHNOLOGIE BMW EFFICIENT DYNAMICS.